‘Doğru projelerin geliştirilmesine destek veriyoruz’


RÖPORTAJ; AVM DERGİ   (13.10.2017)

Kurun Danışmanlık, yurt dışı projelerinin yanı sıra Türkiye’de 7 AVM projesini üstlenmiş durumda. Kurun AVM Danışmanlık Yönetici Ortağı ve İş Geliştirme Direktörü Seda Balcı, “Rasyonel ve bilimsel yaklaşımlardan hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Bilgiyi tecrübelerimizle yorumlayıp doğru projelerin geliştirilmesine destek veriyoruz” diyor. Tecrübelerini Avrupa’da da paylaşmak için Kurun Europe’u hayata geçirdiklerini belirten Balcı, Orta ve Doğu Avrupa’da mağazalaşma imkanlarını geliştirmek üzere hizmetlerini geliştirdiklerini dile getiriyor. Hatay, Ağrı Doğubayazıt, Burdur, Mardin, Manisa Turgutlu, Lüleburgaz ve Bitlis Merkez projeleri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Balcı, “Anadolu’ya baktığımızda Doğu Anadolu ile Kuzey ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde fırsatlar devam ediyor. Bu bölgelerdeki pazar henüz doygunluğa ulaşmadı” diye konuştu.  Kurun AVM Danışmanlık Yönetici Ortağı ve İş Geliştirme Direktörü Seda Balcı ‘fayda’yı maksimize edecek yaklaşımlarını anlatıyor.

 

Kurun Danışmanlık, yurt dışı projelerinin yanı sıra Türkiye’de 7 AVM projesini üstlenmiş durumda. Kurun AVM Danışmanlık Yönetici Ortağı ve İş Geliştirme Direktörü Seda Balcı, “Rasyonel ve bilimsel yaklaşımlardan hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Bilgiyi tecrübelerimizle yorumlayıp doğru projelerin geliştirilmesine destek veriyoruz” diyor. Tecrübelerini Avrupa’da da paylaşmak için Kurun Europe’u hayata geçirdiklerini belirten Balcı, Orta ve Doğu Avrupa’da mağazalaşma imkanlarını geliştirmek üzere hizmetlerini geliştirdiklerini dile getiriyor. Hatay, Ağrı Doğubayazıt, Burdur, Mardin, Manisa Turgutlu, Lüleburgaz ve Bitlis Merkez projeleri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Balcı, “Anadolu’ya baktığımızda Doğu Anadolu ile Kuzey ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde fırsatlar devam ediyor. Bu bölgelerdeki pazar henüz doygunluğa ulaşmadı” diye konuştu.  Kurun AVM Danışmanlık Yönetici Ortağı ve İş Geliştirme Direktörü Seda Balcı ‘fayda’yı maksimize edecek yaklaşımlarını anlatıyor.

 

Kurun AVM Danışmanlık’ın projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz, şu anda hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Yurt dışında çalışmalarımızın devam ettiği Kazakistan, Ukrayna ve Doğu Avrupa projelerimizin yanı sıra yurt içinde Hatay, Ağrı Doğubayazıt, Burdur, Mardin, Manisa Turgutlu, Lüleburgaz ve Bitlis Merkez projelerimizin üzerinde çalışmalarımız devam ediyor

 

Ağrı Doğubayazıt AVM projesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ağrı Doğubayazıt AVM projesi, Ağrı’nın ilk alışveriş merkezi olarak hizmet verecek. Projeyi geliştirmeden önce yaptığımız pazar araştırmaları ve fizibilite çalışmaları ile ana perakende firmaları ile yapılan görüşmelerde önceliğin ve ana potansiyelin, Ağrı merkezden daha çok Doğubayazıt İlçesinde olduğunu bize gösterdi. Gerek nüfusu gerekse sosyo – ekonomik seviyesi ile bölgenin yüzlerce yıldır gözbebeği ve ticari merkezi olarak konumlanan Doğubayazıt, bu yatırım sayesinde ticaretin ve sosyal hayatın da önemli bir merkezi olarak değerini daha da artıracak. İran ile sınır kapısı bulunan Doğubayazıt aynı zamanda İranlıların ve uluslararası ticaretin de dünyaya açılan bir kapısı özelliğini sürdürüyor. Doğubayazıt AVM projesi, toplam 28 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. 10 bin metrekarelik kiralanabilir alanı ve 3 bin 500 metrekarelik kapalı otoparkı bulunacak Doğubayazıt AVM’nin Kasım 2017’de açılmasını planlıyoruz.

 

Mardin’de de konut projeli bir AVM projesini de üstleniyorsunuz, proje ne durumda, açılış tarihini öğrenebilir miyiz?

Mardin projesi, Mardin şehir merkezinde modern anlamda en büyük alışveriş merkezi ve modern konut projesi olarak faaliyet gösterecek. Bölgenin en önemli kentsel dönüşüm projesi olarak Sinanoğlu Grup tarafından geliştirilen gayrimenkul 1970’li yılların 100 konutluk Öğretmenler Sitesi’nin dönüşüm projesi olarak geliştiriliyor. Toplam 400 adet konut ile 30 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olan proje akıllı bina konsepti ile güncel ihtiyaçları karşılamayı hedefliyor. Proje, tarihi Mardin ile Yenişehir bağlantı noktasında, merkez çarşı Ravza Caddesi ile komşu durumda. Toplam 62 bin 200 metrekarelik inşaat alanına sahip projenin 30 bin metrekarelik kiralanabilir alanı bulunuyor.  Migros, LC Waikiki, Koton, De Facto, Mavi, Flo, Tekzen Yapı Market’in yer alacağı AVM’nin açılış tarihi 2019 ilk çeyrek.

 

Hatay’ın ilk outlet projesini de Kurun Danışmanlık üstlendi.

Ottoman AVM ile gelişmeleri sizden dinleyebilir miyiz?

Hatay’ın ilk outlet projesi olarak faaliyete geçecek olan proje Antakya’nın yeni gelişme aksı içinde yer alıyor. Güngör Uydukent alanı içinde yer alan Ottoman AVM, yapılan pazar araştırmaları ve konsept değerlendirmelerine göre yıllık 60 milyon dolar büyüklüğündeki bir potansiyele hitap edecek. Araştırma sonuçlarına göre outlet ve sosyalleşme ile yeme içme konseptinin bir arada olması planlanan alışveriş merkezi aynı zamanda Hatay Bölge Hastanesi ile Ottoman Otel ile de komşu lokasyonda yer alıyor. Mimari ve ticari konseptin bölge potansiyeli ile perakende outlet mağazacılık standartlarına göre revize edilen proje bölgede rakiplerinden ayrışıyor. 128 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak Ottoman AVM, 30 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip. AVM’nin açılış tarihini 2018 yılında öngörüyoruz.

 

Peki Burdur’un ilk AVM projesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Burdur projesi, Burdur’un ilk alışveriş merkezi olarak planlanıyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi kampüsü sınırları içinde planlanan alışveriş merkezi daha önce yapımına başlanan ve öğrenci çarşısı olarak planlanan tesisin Burdur’un ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmesi ile gündeme geldi. MAKÜ günden güne gelişen akademik kadrosu ve fakülteleri ile bu yıl yaklaşık 30 bin öğrenciye hizmet verecek, üniversiteler arasında farklılaşma ve kampüste hizmet farklılaşmaları ile ön plana çıkıyor. Burdur’un 260 bin kişilik nüfusunun yanı sıra 30 bin kişilik üniversite öğrencileri ile Antalya’ya karayolu ile seyahat eden yaklaşık 5 milyon kişilik potansiyeli olan bir noktada geliştirilecek. Toplam 25 bin metrekarelik inşaat alanına sahip projede 16 bin metrekarelik kiralanabilir alan bulunuyor. 7 salonlu sineması bulunan AVM, 2018 yılında kapılarını açacak.

 

Turgutlu Alphard Çarşı yıl sonunda açılıyor

 

Turgutlu Alphard Çarşı projesi bu yıl sonuna dek hayata geçecek mi?

 

Turgutlu Alphard Çarşı, Turgutlu’nun şehir merkezinde konut ve alışveriş merkezi olarak geliştiriliyor. Turgutlu merkez çarşıya yakın, ana kavşak üzerinde ve fakülte karşısında geliştirilen projede 1+1 ve 2+1 konut ve ofis alanları bulunuyor. Toplam 24 bin metrekarelik inşaat alanına sahip proje, 10 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip. Migros, Defacto, Playpark Eğlence Merkezi bulunacak projenin bu yılın son çeyreğinde açılmasını planlıyoruz.

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli ticari projelerinden biri olarak geliştirilen Bitlis Ticaret Merkezi projesinin çalışmaları ne durumda?

Bitlis Ticaret Merkezi projesi, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Bitlis’in en önemli ticari projelerinden biri olarak geliştiriliyor. Bitlis Deresi ıslah çalışmaları kapsamında dere üzerindeki binaların yıkılması sebebiyle esnaflara alternatif bir ticari alan oluşturmak üzere 2013 yılında hazırlanan proje, 700 adet işyeri olarak planlanmış.  2017 yılı başından itibaren bölgesel anlamda hizmet verecek bir ticari alana dönüştürülerek bölgesel ihtiyaçların karşılanacağı ve buna uygun da altyapı ihtiyaçlarının tespit edilmesi amacıyla yaptığımız çalışmalarla bir renovasyon projesi geliştirdik. Bitlis merkez ve ilçelerinde yaptığımız pazar araştırmaları ve esnaflarla görüşmelerin neticesinde Bitlis dışından da ziyaretçilere hizmet verilmesi ve çevre yolunun merkez çarşıya olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla ticari ve mimari konseptte değişiklik önerilerinde bulunduk. Esnaf ve Sanatkarlar, Ticaret Odası ve ilgili sivil toplum örgütlerinin de görüşleri doğrultusunda el birliği ile geliştirilen proje uygulamaya alındı ve ana mağaza karması belirlendi. Bir şehrin kalbi olarak tanımladığımız esnafların çağdaş konfor şartlarında hizmet vermesi için, Bitlis ve çevresinin sosyal, ticari ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanan 100 milyon TL değerindeki bu projeye katkıda bulunmak, evliyalar kenti olarak yüzlerce yıldır değerini kaybetmeyen Bitlis için çok önemli bir katma değer oluşturuyor. Projede aynen Kapalıçarşı modelinde olduğu gibi esnaf grupları bir araya toplanarak gruplanmış ve fonksiyonel mimari ve sirkülasyon analizleri vasıtasıyla çekim noktaları belirlendi. Ulusal markaların ve esnafların yanı sıra bir pazar yerinin de kurulacağı projede bölgesel el sanatları için de önemli bir açılım sağlanması planlandı. Bitlis Ticaret Merkezi projesi toplam 70 bin 200 metrekarelik inşaat alanına sahip. Ofis ve AVM bulunacak projede 30 bin metrekare kiralanabilir alan bulunuyor. Projenin 3 bin 500 metrekaresi eğlence merkezine ayrılmış durumda. Bitlis Ticaret Merkezi projesinin 2018’in ikinci yarısında açılmasını hedefliyoruz.

 

‘Bilimsel yaklaşımdan taviz vermiyoruz’

 

AVM projelerine başlarken hangi hassasiyetler üzerinde duruyorsunuz?

 

Rasyonel ve bilimsel yaklaşımlardan hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Bilgiyi tecrübelerimizle yorumlayıp doğru projelerin geliştirilmesine destek veriyoruz. Temelde dikkate aldığımız 6 önemli faktör bulunuyor:

 

Arsanın fiziki şartları; görünürlük, ulaşılabilirlik ve boyutları.Hedef kitle ve pazar araştırmaları ve rekabet analizleriMimari konsept planlama ve fonksiyonel analizlerMağaza karması ve ticari konsept analizleriKiracı analizleriYönetim modeli

 

AVM projesinin sorumluluğunu üstlendiğinizde yaptığınız çalışmaların başında neler yer alıyor?

İlk aşamada mutlaka ilk toplantımızı sahada, proje alanında yapıyoruz. Yatırımcının beklentisini irdeliyoruz. Eğer yatırımcı uygun ve proje alanı geliştirmeye müsait ise pazar araştırması yapmadan, hedef kitlenin ihtiyaçlarını, bariyerlerini, sosyo – ekonomik seviyesini irdelemeden yola çıkmıyoruz. Paralelinde fonksiyonel mimariyi de gözeterek ön konsepti ve kat planlarını ve ana mağaza yapılanmasını belirliyoruz. Pazar araştırması sonuçlarına göre ticari konsepti ve mağaza karması senaryolarını hazırlayıp ana perakendecilerle görüşmeler neticesinde fizibilite ve nakit akışını hazırlayıp tüm bu verileri yatırımcımızla birlikte masada değerlendiriyoruz.

 

 

AVM sektörünü değerlendirecek olursanız, sizce hangi konu başlıkları öne çıkıyor?

AVM sektöründe dönemsel olarak hep farklı aşamalar ön plana çıkmıştır. Güncel verilere bakıldığında artık bilimsel öngörülerin ve doğru pazar araştırmalarının en öncelikli konu başlığı olduğunu görüyoruz. Profesyonel gayrimenkul geliştirme dönemi, taşların yerine oturup, gayrimenkul geliştirmenin her aşamasındaki işin gereğini yaparak başarılı olma ve kazanma dönemi. Gayrimenkul geliştirme yönetimi olarak adlandırdığımız bu entegre çalışmada mutlaka her aşamadaki uzmanlığın gereklerini bilerek senkronize bir şekilde bunu yönetmek; kıt kaynakların heba olmasını engellemekle birlikte ‘fayda’yı da maksimize edecek bir yaklaşım sunuyoruz.

 

Kurun Europe, Orta ve Doğu Avrupa’ya hizmet verecek

 

Başarılı AVM’lerin en belirgin özelliklerinin müşterilerini iyi tanımaları olduğu dile getirilir. Peki, neden müşteriler iyi tanınmalı? Müşterisini iyi tanımak isteyen AVM neler yapmalı?

Pazar araştırmaları açılış öncesi ve sonrası dönemde tüketicilerin nabzını tutmak için çok önemli bir argümandır. Ancak burada şu hassas noktayı da vurgulamak gerekiyor; araştırma sonuçlarının yorumlanması ne kadar önemliyse araştırmada sorulacak sorular da o derece yapılması gereken çalışmalara yön vermektedir. ICSC’nin pazarlama ödülünü alan Avrupa’daki bir alışveriş merkezi 16-21 yaş aralığındaki ziyaretçi zayıflığını tespit ederek onlara uygun etkinlikleri planlaması sonucunda bu segmenti güçlendirerek önemli bir çalışmaya imza atmıştı. Yapılan her bir etkinliğin, kampanyanın sonuçlarını somut olarak belirlemenin ve buna göre planlamalar yapmanın önemi artık inkar edilemez bir argüman.

 

Önümüzdeki dönem ile ilgili projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Anadolu’ya baktığımızda Doğu Anadolu ile Kuzey ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde fırsatlar devam ediyor. Bu bölgelerdeki pazar henüz doygunluğa ulaşmadı. Batı Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde orta ve küçük ölçekli lokal projelerin geliştirilmesine katkılarımız devam edecek. Tecrübelerimizi Avrupa’da da paylaşmak için Prag’da faaliyetlerine başlayan şirketimiz Kurun Europe vasıtasıyla Avrupa’daki yatırımcılara ve Türkiye’deki perakendecilerimize öncelikli olarak Orta ve Doğu Avrupa’da mağazalaşma imkanlarını geliştirmek üzere hizmetlerimizi yaygınlaştırıyoruz.